Kuruluş ve Tarihçe

Saint-Joseph Lisesi Eğitim Vakfı (SAJEV), 29 Aralık 1992 tarihinde Saint-Joseph Lisesi mezunları tarafından, mezunu olmaktan gurur duyduğumuz, ülkemizin en önde gelen seçkin eğitim kurumlarından olan ve en üst düzeyde eğitim kalitesiyle ülkemize değerli bireyler kazandıran okulumuzun ve camiamızın daima daha başarılı, daha güçlü olmasına katkıda bulunmak amacıyla kurulmuştur.

Vakfın ilk mal varlığı, üzerinde Saint-Joseph’liler Derneği Sosyal ve Spor Tesisleri (Quartier)’nin bulunduğu Moda’daki arazi oldu.

Saint-Joseph Lisesi mezunlarından oluşan Mütevelli Heyeti ve heyetin seçtiği Yönetim Kurulu tarafından idare edilen SAJEV’de, Mütevelliler ve Yönetim Kurulu üyeleri gönüllü olarak hizmet vermektedirler. Vakıftaki diğer görevler, kurullarca belirlenen çerçeve doğrultusunda çalışan profesyonel bir kadro tarafından yürütülmektedir.

1997 yılında çıkan 8 yıllık temel eğitim yasası ile birlikte de, orta kısmı kapanarak yalnızca lise eğitimi vermek durumunda kalacak olan Saint-Joseph Lisesine yeni bir altyapı oluşturmak ve okulumuzun eğitim felsefesini küçük yaşlardan başlayarak yeni nesillere aktarmak amacıyla önce 1998 yılında Küçük Prens Ana Okulu, 1999 yılında da Küçük Prens İlk Okulu Vakfımız tarafından kurulmuştur.

İlk yıllarında Kadıköy-Hasanpaşa ve Göztepe’deki kiralık binalarında eğitim veren okullarımız, 2004-05 ders yılından itibaren de Sancaktepe’de 30 dönümlük kendi arazisi üzerine kurulan ve Saint-Joseph adına yakışan harika kampüslerinde eğitim çalışmalarına başarıyla devam etmektedirler.

2010’lu yıllara gelindiğinde, İlk öğretim Okulumuzun ilk mezunlarını verdiği 2002 yılından beri geçen yaklaşık 10 yıl boyunca, çağdaş eğitim ve Atatürk ilkelerinden ödün vermeden ve sürekli üstüne koyarak sürdürdüğü başarılı eğitim kalitesiyle ulaştığı noktada artık zinciri tamamlayacak Lise’nin kuruluşu gündeme geliyordu.

Velilerimizden de gelen sürekli ve yoğun istekler sonucunda da mevcut kampüsümüzün hemen yakınında satın alınan yine 30 dönümlük bir arazide yeni kampüsümüz kuruldu ve 2013-14 ders yılında da Lisemiz eğitim hayatına başladı.