Yayınlarımız

Saint-Joseph Lisesi Eğitim Vakfı tarafından Saint-Joseph Camiası’na kazandırılan bu kitaplar; çok uzun, detaylı ve sabır gerektiren süreçler sonrası oluşturulmuştur.

Saint-Joseph’in Öyküsü  1 / 1840 – 1923

Vakfımızın 10. Kuruluş Yılı etkinlikleri çerçevesinde finanse edilerek basımı gerçekleştirilen; İstanbul Saint-Joseph Fransız Lisesinin ve “Frère”lerin 1840 yılından 1923 yılına uzanan tarihini anlatan belgesel niteliğinde olan bu ilk kitap, 140 yılı aşkın bir tarihin “Osmanlı Dönemi”ni kapsıyor.

Eser; Müteveffa Frère Ange-Michel tarafından Vatikan, Institût des Frères des Ecoles Chrétiennes ve İstanbul Saint-Joseph Fransız Lisesi arşivlerinden toplanan orijinal bilgi, belge ve resimleri içeriyor.

Editörlüğünü, sevgili arkadaşımız Demir Alp SEREZLİ’nin yaptığı bu ilk kitap, bizlere 1870-1923 Dönemi’ni 300 sayfada, 400’ü aşkın belge ve resimle sunuyor.

Saint-Joseph’in Öyküsü 2 / 1923 – 1968

İlk kitap gibi, Saint-Joseph Lisesi Eğitim Vakfı tarafından finanse edilerek Saint-Joseph Camiası’na kazandırılan bu kitap, lisemizin 1923-1968 yılları arası dönemi kapsamaktadır ve 4 Haziran 2006 Petit Pain’de satışa sunulmuştur.

İlk etapta, 1923-2006 dönemini kapsaması düşünülen bu cilt, Saint-Josephlilerden gelen anılar ve resimlerin fazlalığı nedeniyle 1923-1968 Dönemi’ni kapsayacak şekilde yayıma hazırlandı. Bu kitap da bir önceki gibi çok uzun, detaylı ve sabır gerektiren bir çalışma sonrası ortaya çıktı.

Saint-Joseph’in Öyküsü 2, 1923-1968 yıllarını, yani Cumhuriyet Dönemi’nin ilk 45 yılında Saint-Josephteki hayatı ve yaşamı belge, bilgi ve anılarla anlatmaktadır. Halen hayatta olan bir neslin canlı anlatımı ve belgeleri ile oluşturulan bu ikinci kitap için emeği geçen tüm Saint-Josephlilere ellerindeki resim,  belge ve bilgileri bizlere ulaştırdıkları için en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Frère Ange MICHEL ve Demir Alp SEREZLİ’nin ortaklaşa yazdıkları ve editörlüğünü Mehmet Avni ARIDURU’nun yaptığı bu ikinci kitap, bizlere 1923-1968 Dönemi’ni 300 sayfada, 400’ü aşkın belge ve fotoğrafla sunuyor.

Saint-Joseph’in Öyküsü 3 / 1968 – 2010

1968 – 2010 yılları arasındaki, Saint-Josephteki hayatı ve yaşamı belge ve anılarla anlatmaktadır. Detaylı ve titiz çalışmalar sonucunda ortaya çıkan bu eseri bizlere kazandıran, kitabın yazarı Sayın Demir Alp SEREZLİ’ye, editörlüğünü yapan Sayın Mehmet Avni ARIDURU’ya ve kitabımızın hazırlanmasında tüm emeği geçenlere, bizler ile ellerindeki belge, fotoğraf ve bilgilerini paylaşan tüm Saint-Josephlilere en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Sınırlı sayıda basılan Saint-Joseph’ in Öyküsü 1, 2 ve 3 adlı belgesel niteliğindeki bu kitaplarımız koleksiyonerler tarafından aranan bir kitap niteliğindedir.

SAINT-JOSEPH’ İN ÖYKÜSÜ 1- 2- 3

Saint-Joseph’ in Öyküsü 1, 2 ve 3 kitaplarını, kitap koruyucu kutu ile birlikte set olarak satın almak için;

Satış:

Türkçe ve Fransızca olmak üzere, iki ayrı volüm olarak hazırlanan bu kitaplar; Vakıf Merkezimiz’den, Dernek Merkezi’nden ve Özel Küçük Prens Okulları Kampüsü’nden temin edilebilir.

Kitapları, yukarıdaki merkezlerden şahsen temin edebileceğiniz gibi, yurt dışından veya İstanbul içinden ve dışından yapılacak taleplerde, bedeli alıcı tarafından ödenmek suretiyle kitaplar adresinize kargo ile gönderilecektir.

Kredi kartı ile yapılacak alımlarda; aşağıdaki telefonlardan kredi kartı ve fatura detayları için gerekli bilgileri bizlere ulaştırarak kitapları temin edebilirsiniz

Kontakt ve bilgi için:

(216) 622 65 10’dan Bahar PEKER / Kurumsal İletişim Sorumlusu’nu arayarak bilgi alabilir; (216) 622 65 07 no.ya çekeceğiniz faks ile veya bahar.peker@sajev.org.tr adresine göndereceğiniz e-posta ile bizlere ulaşarak teslimatlar ve ödemeler konusunda bilgi isteyebilirsiniz.

Frère Ange MICHEL

1938’de Fransa, Fougères’de doğdu. 1956’da “Frère”lere katıldı. 1958’den sonra, Fransa’da pek çok kolej ve meslek okulunda ders verdi. 19 yıl Fransa’da kaldıktan sonra Türkiye’ye geldi. 1983 yılından beri Türkiye’de bulunuyor. Önce İstanbul’da, daha sonra 2 kez direktör olduğu İzmir’de görev yaptı; 3. görev yeri olarak yeniden Kadıköy Saint-Joseph’te görev yaptı. 21 Ağustos 2011’de Fransa’da hayata gözlerini yumdu.

Demir Alp SEREZLİ

1948’de, İstanbul’da doğdu. 1967’de Saint-Joseph Lisesini bitiren SEREZLİ, yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi ve aynı üniversitenin İşletme İktisadi Enstitüsü’nde tamamladı.

İş yaşamında ülkemizin önde gelen kuruluşlarında ve çeşitli Vakıflarda uzman ve üst yönetici olarak görev yaptı.

Yazar ve çevirmen olarak imza attığı çeşitli eserleri bulunan Demir Alp SEREZLİ, sivil toplum örgütlerindeki çabalarıyla da pek çok ödülün sahibi oldu.

Okul Yayınlarımız

Bakış Açısı

Bakış Açısı dergimiz, Vakfımız tarafından Aralık 1999’dan beri her 3 ayda bir yayımlanan bir dergidir.

İlk sayılarda, Vakfımız ve Eğitim Kurumlarımız ile ilgili haber ve etkinliklerin yer aldığı sadece Vakıf Mütevellilerimiz ve velilerimizle paylaştığımız bu dergimizi; Aralık 2002 tarihinden itibaren tüm Saint-Joseph camiası ile paylaşmaya başladık.

Saint-Joseph Lisesi, Derneğimiz, Vakfımız ve Eğitim Kurumlarımızla ilgili görüş, düşünce, haber ve etkinliklerin yer aldığı dergimizi beğendiğinizi umuyoruz.

Ulaşabildiğimiz tüm Saint-Josephlilere ücretsiz olarak gönderdiğimiz Bakış Açısı dergimiz ile ilgili görüşlerinizi, sizlere ulaşmıyor ise lütfen güncel adres ve iletişim bilgilerinizi;

Bahar PEKER/Kurumsal İletişim Sorumlusu dikkatine,
bahar.peker@sajev.org.tr adresine göndereceğiniz e-posta ile bildirebilirsiniz.

dipnot

“Edebiyata, sanata, duygu ve düşünceye dipnot” sloganıyla çıkarılan dipnot dergisi; SAJEV Özel Küçük Prens Lisesi öğrencilerinin inceleme, araştırma, deneme, eleştiri, gezi gibi düşünsel yazılarına; şiir, öykü gibi yaratıcı çalışmalarına yer vermektedir. Editörlüğünü  Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Deniz Kadak’ın yaptığı derginin yayın kurulu, öğrencilerden oluşur. Haziran 2021’de 12. sayıya ulaşan dipnot dergisinin son iki sayısı; Türkçe, Fransızca ve İngilizce olmak üzere üç dilde çıkarılmıştır. Bundan sonraki sayılarına da üç dille devam edecek olan dipnot’un her sayısında ortalama 20-25 öğrenci yazısı yayımlanır. Sözlü kültürün egemen olduğu bir toplumda yazma ihtiyacı yaratması ve öğrencilerin ulaştığı akademik düzeyi yansıtması bakımından dipnot, önemli bir farkındalık yaratmaktadır.

e-Psikoloji

‘‘Duyguyu, düşünceyi, tepkileri, iletişimi, uyumu ve dengenin harmanlanacağı bir alan’’ sloganıyla çıkarılan e-Psikoloji dergisi; SAJEV Özel Küçük Prens Lisesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Zümresi ve Psikoloji Kulübü öğrencilerimizin ortak çalışmalarıyla hayat bulmaktadır. Derginin editörlüğünü Özel Küçük Prens Lisesi Müdür Yardımcısı Orkide Aksoy yapmaktadır.  Haziran 2021’de 3.sayısı çıkarılan ve Türkçe, Fransızca ve İngilizce olmak üzere üç dilde hazırlanan e-Psikoloji dergisi; öğrencilerimizin psikoloji alanında araştırmalar yapmalarını, farklı psikoloji ekollerini tanımalarını, inceleme ve analiz becerilerini geliştirmeyi hedeflemektedir.

ASTEROID B-612

SAJEV Özel Küçük Prens Ortaokulu öğrencilerinin araştırma, inceleme ve yaratıcılıklarının gelişmesine yardımcı olmak, okul içinde ve okul dışında yapılan etkinliklerle ilgili paylaşımda bulunmak amacıyla, Türkçe öğretmenlerimizin rehberliğinde çıkarılan Asteroid B-612 okul gazetesi, Ocak 2020 tarihi itibariyle 10. sayısına ulaşacak.

Antoine de Saint-Exupéry’nin Küçük Prens adlı eserindeki Küçük Prens karakteri, gezegenine emeğiyle hayat verdiği gibi öğrencilerimiz de kendi duygu ve düşünce dünyalarını bu gazete aracılığıyla hayata geçirdikleri için gazetenin adını Asteroid B-612 olarak kendileri belirlediler. İlk sayıdan beri de her sayının manşetinde bu anlam yüklü kitaptan aldıkları faklı bir temayı kullanıyorlar.

KPmag

SAJEV Özel Küçük Prens Ortaokulu öğrencilerimizin araştırma çalışmalarına katılmalarını ve yıl içerisinde yaptıkları etkinlikleri bir arada görmelerini sağlamak amacıyla Ortaokul Fransızca öğretmenlerinin rehberliğinde KPmag Fransızca dergimizin ilk sayısı, Ocak 2022 tarihinde yayımlandı.

Dönemlik olarak çıkarılması planlanan dergimizde ortaokul öğrencilerimizin araştırmaları, yazıları, afişleri ve hazırladıkları röportajlar yer alıyor. Bunun yanı sıra dergimizde sinema, kültür, oyun gibi çeşitli alanlar da bulunuyor. Ayrıca öğrencilerimizin Fransız öğrencilerle yaptıkları mektup arkadaşlığı projesinin çeşitli etapları sergileniyor. Öğrencilerimiz, bu keyifli içerikler sayesinde Fransızca dergi okumanın zevkine varıyor.

PriMag

SAJEV Özel Küçük Prens İlkokulu öğrencilerimizin araştırma çalışmalarına katılmalarını, Fransızcalarını geliştirmelerini ve yıl içerisinde yaptıkları etkinlikleri bir arada görmelerini sağlamak amacıyla ilkokul Fransızca öğretmenlerinin rehberliğinde sınıf, resim ve müzik öğretmenlerinin de katkılarıyla PriMag Fransızca dergimizin ilk sayısı; Şubat 2023 tarihinde yayımlandı.

Dönemlik olarak çıkarılması planlanan dergimizde; ilkokul öğrencilerimizin araştırmaları, yazıları, afişleri, katıldıkları etkinlikler ve yarışmalar yer alıyor. Bunun yanı sıra dergimizde “sinema, kültür, şarkı, şiir, oyun” gibi çeşitli alanların yanında Fransızca öğrenimine yönelik kelime çalışmaları, bulmacalar ve quizler bulunuyor. Böylece öğrencilerimiz, bu keyifli içerikler sayesinde Fransızca dergi okumanın zevkine varıyor.

Anaokulu Bülteni

Anaokulu Bülten dergimizde, okulumuzda yaptığımız etkinlikler yer alır. Okul Öncesi Eğitim ile ilgili güncel bilgi ve önerileri de paylaştığımız dergimiz 2003’den bu yana, yılda iki kez okurları ile buluşmaktadır.